Vyvýšené záhony sú teraz rozhodne v trende, a má to svoje opodstatnenie. Je to skvelý spôsob pestovania, ktorý si zamilujete, či ste záhradník úplný začiatočník - amatér, alebo profík. Aké sú jeho najväčšie výhody?
- je to vynikajúci spôsob, ako si pestovať aj iné druhy rastlín, ak im zrovna typ vašej pôdy nevyhovuje,
- sú výbornou voľbou aj na väčšie balkóny či terasy, kde by ste si za iných okolností dopestovať svoju vlastnú zeleninu nemohli,
- uľahčuje prácu vďaka lepšiemu prístupu k rastlinám,
- existuje viacero možností z čoho vyvýšený záhon vyrobiť (kľudne aj svojpomocne), alebo si ho môžete rovno kúpiť a len ho zložiť na požadovanom mieste,
- dá sa v ňom pestovať veľké množstvo rastlín – zelenina, bylinky, kvety,
- na jar je vo vyvýšenom záhone teplejšia pôda, ľahšie sa prehreje,
- čiastočne chráni rastliny pred určitým typom škodcov.
Zdroj: Pinterest
Napriek tomu, že sú vyvýšené záhony strašne super, nájdu sa aj nevýhody:
- to, čo je na jar výhodou, že sa záhon ľahšie prehreje, nás v lete veľmi nepoteší. Záhon sa prehrieva zo všetkých strán a preto často presychá. Je potrebná pravidelná zálievka.
- nie sú vhodné pre všetky typy rastlín,
- v prípade drevených vyvýšených záhonov je nutná častejšia starostlivosť – napríklad obnova náteru a celkovo kratšia životnosť z dôvodu vplyvu počasia.
Výber miesta pre vyvýšený záhon
Keď už vieme výhody a nevýhody, ďalej sa treba zamerať nato, kam vyvýšený záhon umiestnime. Vždy záleží od toho, čo v ňom budete pestovať. Tieto parametre by vám mohli napovedať, kde je to ideálne miesto:
- Dostatočné množstvo svetla – vo väčšine prípadov si rastliny vyžadujú dostatok slnečného svetla, najmä ak ide o zeleninu, čo prispieva k lepšiemu dozrievaniu plodov. Vyberajte teda také miesto, kde svieti slniečko aspoň pol dňa.
- Vyhnite sa príliš vlhkým oblastiam – aby mal záhon stabilné podložie a základy.
- Vhodný prístup k záhonu – vyvýšený záhon má slúžiť na zjednodušenie práce, a zlepšeniu prístupu k rastlinám. Umiestnite ho teda tak, aby ste sa k nemu pohodlne dostali. Ak plánujete viaceré záhony, dajte ich dostatočne ďaleko od seba.
Výber materiálov na stavbu vyvýšeného záhonu
Môžete sa rozhodnúť z akého materiálu si vyvýšený záhon urobíte, buď svojpomocne, ak ste domáci kutil, alebo si môžete vybrať z množstva druhov, ktoré sa predávajú už hotové a stačí ich len jednoducho zložiť. Medzi najčastejšie materiály patrí:
- Drevo - je tradičným materiálom na stavbu vyvýšených záhonov. Môžete použiť impregnované drevo, ktoré je odolné voči vlhkosti, predĺžite tak jeho životnosť. Obľúbené sú dosky, hotové drevené ohrádky pri ktorých si podľa ich počtu viete určiť výšku záhonu, alebo palety. Pri drevených záhonoch je potrebné z vnútra použiť izolačnú vrstvu vo forme nopovej alebo inej fólie, aby ste mali ochránený záhon pred vlhkosťou.
- Kameň alebo tehly - ak hľadáte trvalejšie riešenie, kameň alebo tehly môžu byť dobrou voľbou. Dobre sa hodia do záhrad, kde chcete vytvoriť esteticky príjemný a pevný záhon. POZOR si dávajte nato, že tieto materiály odsávajú vodu zo substrátu, pričom samotný vyvýšený záhon veľmi ľahko presychá, takže bude si vyžadovať častú a hojnú zálievku.
TIP: Odporúčam takéto typy záhonov umiestniť na menej slnečné miesto, aby nedochádzalo k tak veľkému úniku vlhkosti. Ušetríte tak vodu aj svoj vlastný čas strávený polievaním. Samozrejme potom tomu treba prispôsobiť aj výsadbu, a voliť rastliny, ktorým tieň a vlhkejšie prostredie neprekáža.
- Plast – niekomu môže vyhovovať aj takáto alternatíva, z dôvodu kombinácie výhod z predchádzajúcich dvoch. Na trhu je dostupných množstvo farieb a motívov (výzor dreva), vydržia dlhšie ako drevené a neodsávajú vlhkosť ako tehlové alebo betónové. Ich skladanie je jednoduché a ich výšku si viete určiť sami.
Príprava pôdy /priestoru/ na ktorej bude vyvýšený záhon stáť
Pred začatím stavby záhona je dobré pripraviť si priestor na ktorom bude stáť:
- Odstráňte trávu a burinu: Pokiaľ je záhon na trávnatej ploche, vyrežte trávu a odstráňte všetky buriny, ktoré by mohli neskôr vyrásť.
- Použite sieťku proti krtkom: Ak sa chcete vyvarovať nechceným návštevníkom, odporúčam použiť sieťku proti krtkom pod vyvýšený záhon.
- Zaistite pevný povrch: Aby sa vám vyvýšený záhon časom nepohol, je treba ho postaviť na stabilnú plochu, pôdu ktorá nebýva podmáčaná.
- Izolácia na terase či balkóne : V prípade, že idete stavať vyvýšený záhon na balkóne či terase, je vhodné, aby mal záhon aj dno, prípadne inú izoláciu medzi samotným záhonom a podlahou na ktorej bude stáť.
Aké vrstvy má mať vyvýšený záhon?
Po postavení rámu prichádza čas na naplnenie záhonu vhodnými materiálmi. Správne vrstvenie materiálov je dôležité pre dobrú drenáž a živiny. Tu je odporúčaný postup:
1. Hrubšie materiály na dno: Na dno vyvýšeného záhonu môžete použiť hrubšie materiály, ako sú konáre, vetvičky, slama alebo aj zvyšky kôry či štiepky, ktoré pomôžu zlepšiť drenáž. Ak máte doma drtičku, môžete takto podrtený rastlinný materiál tiež kľudne použiť 😊
2. Zmiešaný organický materiál: Potom prichádza na rad vrstva, ktorá zabezpečí rastlinám živiny. Používa sa organický materiál v podobe kompostu, ktorý viete kúpiť, alebo môžete použiť ten svoj zo záhrady 😊
3. Substrát: Na vrch pridajte kvalitný substrát. Môžete použiť univerzálny, alebo ak budete pestovať v záhone niečo „špeci“ tak si môžete zaobstarať aj substráty na konkrétne typy rastlín.
Výsadba rastlín
Tak záhon teda máme nachystaný, a môžeme sa smelo pustiť do sadenia! 😊 Vyberte rastliny podľa ročného obdobia a klimatických podmienok. Keďže vyvýšený záhon má dobrú drenáž a teplejšiu pôdu, rastliny tu budú rásť rýchlejšie ako vo voľnej pôde. Môžete vysadiť:
- Zeleninu: paradajky (do vysokého záhona odporúčam kríčkové, ak máte záhon len v úrovni 20-30cm, pokojne vysaďte aj kolíkové), papriku, uhorky (šalátové, platí to čo pri rajčinách), šaláty (hlávkové, listové), špenát, reďkovky, kaleráby, listový aj ružičkový kel, mrkvu, cibuľu, mangold a iné.
- Ovocie – jahody.
- Bylinky: Bazalka, oregano, petržlen vňaťový, tymián, ligurček, majoránka – vyberajte druhy podľa toho, či chcete mať záhon trvalý, alebo iba sezónny.
- Kvety a iné okrasné rastliny: tu sa fantázii medze nekladú 😊 Vyberajte ale tak, aby nešlo o príliš mohutné alebo vysoké rastliny, samozrejme všetko záleží od veľkosti vyvýšeného záhona a na jeho umiestnení.
Údržba vyvýšeného záhonu
Aby vyvýšený záhon fungoval správne počas celej sezóny, nezabúdajte na:
- Zalievanie: Vyvýšený záhon schne rýchlejšie, preto je potrebné pravidelné zalievanie, najmä v teplých mesiacoch.
- Ochrana pred burinami a škodcami: Pravidelne odstraňujte buriny a kontrolujte rastliny na prítomnosť škodcov. Odporúčam používať žlté lepové štítky, ktoré slúžia aj ako signalizátor (uvidíte na nich nalepených škodcov), aj ako ochrana (žltá farba škodcov láka a majú tendenciu ísť práve tam). Nezabudnite ich časom meniť, aby ochrana bola funkčná.
- Ak je záhon drevený ,je potrebné kvôli vplyvu počasia po nejakom čase obnoviť náter.
Záver
Založenie vyvýšeného záhonu je skvelý spôsob, ako zlepšiť pestovanie rastlín v záhrade, uľahčiť si prácu a získať lepšiu úrodu. Výberom vhodných materiálov a starostlivou údržbou vám vyvýšený záhon bude slúžiť mnoho rokov. Tak isto si vďaka dobrému výsevnému plánu viete zabezpečiť skutočne dobrú a dostatočnú úrodu aj na pomerne malom priestore.
Tak smelo do toho! 😊
Barbora, záhradkár amatér