Ahojte priatelia!
Planty sú veľmi obľúbeným spôsobom zeleninovej výsadby. Ide o predpestovanú rastlinku, ktorá bola vypestovaná z osiva. V našich podmienkach ide o tie druhy zeleniny, ktoré sú teplomilné a majú dlhú vegetačnú dobu, to znamená, že veľmi dlho trvá než zo semienka bude rastlina, ktorá prináša plody. U nás by tieto typy rastlín neboli schopné dozrieť, ak by sme ich vysiali priamo von do pôdy, preto sa pestujú v skleníkoch či fóliách kde je teplo a sadia sa tam už v januári, februári či marci. Hotové planty sa potom presádzajú zo skleníkov či fólií do voľnej pôdy v čase, kedy už nie sú vonku mrazy a sú schopné samostatne prežiť.
Odporúčam z plánt vysádzať najmä rajčiny, papriky, šalátové uhorky, baklažán, melón, či buľvový zeler. Pri týchto druhoch v našich podmienkach nie je možný priamy výsev do pôdy, a je nutné ich predpestovať v skleníku či fólii.
Čoraz častejšie sa môžete stretnúť už aj s plantami tekvíc, cukiet, uhoriek nakladačiek, kalerábmi či šalátov. Tieto zeleniny je možné vysádzať aj priamo, ale kto by si nechcel zjednodušiť život ak sa to dá :D
Povedzme si úprimne, pre záhradkára začiatočníka alebo pre ľudí, ktorí nemajú toľko času a chcú si celý proces zjednodušiť, sú planty ideálnou voľbou! Sama si radšej zvolím alternatívu planty v typoch zeleniny, u ktorých sa to dá.
Veľa pokročilých záhradkárov má obavy z kúpy plánt, pretože na tej rastlinke nevidíte o akú odrodu ide. Preto si radšej kúpia konkrétne osivo vo farebnom sáčku, kde majú istotu, že to čo vysadia, tak im aj vyrastie a spravia si vlastné planty.
TIP: Aj vám sa už stalo, že ste s radosťou nakúpili rôzne tipy rajčín a paprík, a v čase dozrievania ste sa pozerali na skoro totožné plody? Áno, nie ste v tom sami... Tomuto sa však dá predísť. Tak ako pri výbere osiva, aj pri plantách platí, že je lepšie nakupovať v špecializovaných predajniach. V menších záhradníctvach budete mať väčšiu istotu, že odroda ktorá je na plante deklarovaná, je naozaj tá, ktorú o pár mesiacov budete s radosťou zbierať
TIP2: Ak chcete vyskúšať viac odrôd či už rajčín alebo paprík, planty sú ideálnou voľbou. Nemusíte nakupovať viac druhov osív na dopestovanie si vlastných plánt. Vyhnete sa tak zbytočným zvyškom, ktoré vám môžu zostať, v prípade že vám odroda nebude vyhovovať.
Sadíme!
Tak, vybrali sme si planty, máme ich doma, tešíme sa A teraz čo?
Základ, ktorý mnohí podceňujú, je správna príprava pôdy, do ktorej sa budú planty sadiť. Väčšina z nich totiž potrebuje výživnú pôdu. Ak nemáte na záhrade kvalitnú pôdu, je vhodné ju pred sadením plánt premiešať s kompostom, alebo kvalitným záhradníckym substrátom obohateným o živiny alebo hnojivom na niekoľko týždňov. Pri sadení do vyvýšených záhonov, alebo črepníkov je tak isto veľmi dôležité zvoliť kvalitný substrát s hnojivo.
TIP: Pred sadením planty ju ešte v pôvodnom črepníku polejte, aby nebola suchá. Tak isto pôda do ktorej ju budete sadiť musí byť vlhká. Planty si vo všeobecnosti vyžadujú veľmi veľa vlahy.
Keď už máme pôdu, alebo nádoby do ktorých budeme sadiť pripravené, začneme tým, že vyberieme plantu z pôvodného obalu posadíme ju tak hlboko ako bola v pôvodnej nádobe. To znamená, že z rastlinky musí trčať presne taký istý kus ako keď bola posadená v črepníku. Toto neplatí iba pri rajčinách, ktoré majú schopnosť zakoreniť aj zo stonky. Rajčiny teda môžete kľudne posadiť aj o niečo hlbšie – doprajete tak rastline možnosť mať väčší koreňový systém.
Po zasadení planty nesmieme zabudnúť zeminu okolo nej poriadne popritláčať, aby tam neboli vzduchové bubliny, a na záver ju výdatne zaliať.
Čoraz viac ľudí obľubuje pestovanie aj vo vyvýšených záhonoch či črepníkoch, čo vytvára možnosť pre ľudí bez záhrady iba s balkónom či terasou, mať tak isto zážitok z dopestovania si vlastnej zeleniny. Množstvo odrôd je označovaných priamo ako balkónové, alebo vhodné na pestovanie v nádobách.
Toto pestovanie má ale zopár špecifík, na ktoré musíme myslieť. Napríklad:
- nie je vhodný pre všetky druhy zeleniny,
- je potrebné častejšie dopĺňanie živín pomocou hnojenia,
- nádoby a záhony majú tendenciu veľmi rýchlo vysychať, preto je potrebné ich častejšie polievať.
TIP: Vhodné druhy zeleniny na pestovanie v črepníkoch či vyvýšených záhonoch sú napríklad kaleráby, šaláty, kríčkové rajčiny či chilly papričky. Ak máte dostatočne veľké nádoby, môžete v nich bez problémov dopestovať aj kolíkové rajčiny (je k nim potrebná opora) a papriky.
Dúfam, že som vás od sadenia plánt neodradila a dala vám všetky potrebné informácie, ktoré by ste mali mať nato, aby ste všetko úspešne zvládli Tak sadeniu plánt zdar!
Barbora, záhradník amatér