30 rokov na trhu
Doprava po celom Slovensku
Najlepšie ceny

Po poctivej záhradkárskej sezóne nastáva obdobie, kedy si od našich záhradiek budeme môcť troška oddýchnuť 😊 Pred tým, ako však nadobro zalezieme dnu, musíme sa postarať o záhradu tak, aby prežila zimu bez možných škôd, a aby bola pripravená na ďalší rok opäť nám prinášať úrodu a radosť.

Dnes sa budeme baviť o hnojení organo-minerálnymi hnojivami, ktoré sú takto na jeseň tou správnou voľbou. Máme dve možnosti ako dostať do pôdy potrebné živiny. Jednou z nich sú umelé/priemyselné hnojivá a druhou sú organické hnojivá. Netreba asi zdôrazňovať, že používanie organických hnojív je vo všetkých smeroch lepšou alternatívou oproti tým priemyselným, preto sa budeme venovať práve tým.

Ak sa však predsa len rozhodnete použiť priemyselné hnojivá, treba dávať pozor nato, že v jesennom období je potrebné používať hnojivá s vyšším obsahom draslíka, ktorý zvyšuje odolnosť rastlín pred vymŕzaním. Nezabudnite si preto poriadne prečítať zloženie hnojiva a vyberať z tých, ktoré sú určené vyslovene na jeseň.

Organo-minerálne hnojivá

Organické hnojivá sú skvelé na skvalitnenie pôdy, rozlišujeme dva druhy, podľa zdroja, z ktorého sú získané, čiže hnojivá rastlinného pôvodu a hnojivá živočíšneho pôvodu.

Hnojivá rastlinného pôvodu

Hnojenie rastlinnými zdrojmi patrí medzi tie najmenej nákladné a ak už záhradu máte, tak aj medzi najdostupnejšie. Každá záhrada je totiž skvelým zdrojom rastlinných hnojív. Takýto typ hnojenia zlepšuje fyzikálne vlastnosti pôdy, a dodáva jej potrebné živiny. 

Zelené hnojenie

Ide o výsev takých druhov rastlín, ktoré tým, že sa následne zapracujú do pôdy, ju obohacujú o živiny, humus a zlepšia jej štruktúru.Obsievajú sa voľné plochy od jari až do neskorej jesene. Rozdiel bude iba v druhoch ktoré sa vysievajú. Podstatné je, aby stihli vytvoriť dostatok zelenej hmoty. Načo si treba dávať pozor je to, že vyžadujú dostatok vlahy, neodporúča sa teda zelené hnojenie používať na veľmi suchých miestach. Vzniknutú zelenú hmotu potom zapracovávame do pôdy, pričom dávame pozor, aby rastliny nemali ešte drevnaté a prestarnuté časti.

Výhod zeleného hnojenia je niekoľko:

  • Potláča rast burín
  • Chráni pôdu pred priamym slnkom, a tým zabraňuje jej vysychaniu
  • Obohacuje pôdu o humus
  • Je náhradou za kompost alebo hnoj
  • Vďaka bohatému koreňovému systému nato určených rastlín zlepšuje pôdnu štruktúru

Medzi vhodné rastliny na zelené hnojenie patria napríklad lupina, ďatelina, horčica, pohánka, facélia, pšenica či repka. Rovnako odporúčame používať skôr zmesi, ako len jeden druh rastliny, najmä na menšiu plochu. Ďalšou výhodou zeleného hnojenia je aj to, že väčšina rastlín, ktoré sa používajú sú medonosné. Okrem toho, že k vám prilákajú včeličky, vďaka ich kvetom budete mať hotovú pastvu pre oči 😊

Pred tým, ako sa rozhodnete vysiať niektorú z rastlín na zelené hnojenie, mali by ste vedieť, čo budete na danom mieste pestovať. Platí, že by sa nemali pestovať po sebe plodiny z rovnakej čeľade. Napríklad bôb, lupina, vika či hrach patria do čeľade bôbovitých, preto sa neodporúčajú sadiť tam, kde plánujete mať vysadené na jar strukoviny alebo listovú zeleninu. Ak plánujete použiť na zelené hnojenie repku alebo horčicu, ktoré patria medzi čeľaď kapustových, tak na týchto miestach nie je vhodné sadiť hlúboviny.

Na jeseň je možné vysievať ešte horčicu, facéliu či repku ozimnú. V neskorej jeseni odporúčam voliť prezimujúce rastliny ako ozimnú pšenicu, repku či viku.

Facélia – táto rastlina je univerzálna pre zelené hnojenie, pretože v našich zemepisných šírkach nie je pôvodným druhom. Je možné ju preto využiť aj niekoľko rokov po sebe. Vďaka svojim kvetom priláka opeľovačov aj užitočný hmyz. Potláča rast burín a zlepšuje štruktúru pôdy.

Horčica - je to rýchlo rastúca plodina, ktorá reguluje až potláča niektoré pôdne choroby aj škodcov. Uvoľňuje látky, ktoré pôsobia pozitívne na rôzne pôdne patogény, čím udržiava pôdu zdravú a zabezpečuje jej plodnosť.

Repka ozimná – rýchlo vzchádza, je vhodná aj na neskoré jesenné výsevy a potláča rast burín. Je možné ju zapracovať do pôdy aj na jar. V zimných mesiacoch chráni pôdu pred mrazom.

Kompost

Kompost by rozhodne nemal chýbať v žiadnej záhradke, pretože každá jedna vyprodukuje počas roka množstvo odpadového organického materiálu. Bola by veľká škoda nevyužiť odpad na niečo, čo nám môže v záhradke pomôcť 😊 Do kompostu patria zvyšky zeleniny a ovocia, lístie, pokosená tráva, škrupiny z vajec, piliny z dreva ale aj  nekvitnúca burina.

Rozhodne by ste do kompostu nemali dávať burinu, ktorá už tvorí semená, vytrvalé buriny, rastliny a ich zvyšky ktoré boli napadnuté nejakou chorobou či plesňou.

Kompost je vhodné aspoň raz do roka poprehadzovať, aby sa prevzdušnil a premiešal. Takto urýchlite aj jeho dozrievanie. Pre urýchlenie zrenia kompostu sú už dnes dostupné aj prostriedky s názvom urýchľovač kompostu.

Hnojivá živočíšneho pôvodu

Tieto hnojivá sa vo väčšine prípadov používajú v upravenej, nie surovej forme, pretože sú tak lepšie znášané rastlinami. Je potrebné ich pri používaní ihneď zapracovať do pôdy, aby sa eliminovala možná strata prospešných látok. Medzi najpoužívanejšie patria: maštaľný hnoj, kravský hnoj, konský hnoj, ovčí hnoj, slepačince či guáno(hnojivo z trusu čajok). Všetky druhy sú v súčasnosti dostupné aj v granulovanej forme, takmer bez zápachu a je s nimi oveľa jednoduchšia manipulácia. Okrem toho, ak aj neminiete všetko hnojivo, pri správnom uskladnení ho viete použiť aj neskôr, čo pri surových formách nie je možné.

Maštaľný hnoj

Zmes tuhých a kvapalných výkalov hospodárskych zvierat s podstielkou, ktorá je najčastejšie slama, prípadne zvyškov krmiva. Maštaľný hnoj musí byť dobre odležaný a vyzretý. Je vhodný na hnojenie zeleninovej časti záhradky.

Kravský hnoj

Je vhodný pre všetky druhy pôdy. Granulované formy sú takmer bez zápachu a viete ich jednoducho použiť aj v okrasných záhonoch.

Konský hnoj

Tento druh hnoja je ľahko rozložiteľný, preto je vhodný do ťažkých pôd, kde sa po zapracovaní rozkladá pomalšie než v ľahkých pôdach. Má výhrevné vlastnosti, preto sa používa aj pri zakladaní skleníka či pareniska.

Slepačí hnoj – slepačince

Má vysoký podiel živín a organických látok. Podobné vlastnosti má tiež holubí trus. Môžete ho zapracovať do pôdy, rovnako, ako ostatné druhy maštaľného hnoja. Používajte však len skompostované slepačince. Dnes nájdete slepačince v kvapalnej forme v každej záhradkárskej predajni. Manipulácia a bezpečnosť použitia tohto produktu je určite lepšia. Máte tak istotu, že rastliny nespálite, okrem toho sa urobí len zálievka s ktorou môžete popolievať celú záhradu. Sú vhodné na hnojenie rastlín aj počas sezóny.

Verím že jesenné hnojenie hravo zvládnete, a budete si môcť od svojich záhradiek na chvíľku oddýchnuť 😊

Barbora, záhradkár amatér

gardener

Mohlo by vás zaujímať

Jesenná výsadba v nádobách

Jeseň je obdobie plné farieb, čomu mnoho z nás prispôsobuje aj výzdobu našich terás, balkónov alebo aj len priestorov pred vchodovými dverami. Ukážem vám zopár inšpirácii s rastlinami, ktoré sú typické pre toto ročné obdobie😊 Na záver si ukážeme, že aj na hroby môžete urobiť živú výsadbu, ktorú môžete potom meniť v priebehu ročných období.

Letničky

Sú súčasťou našich balkónov, terás ale aj záhrady celé leto – reč je o letničkách. Je ich veľké množstvo, sú krásne, ťahavé, stojaté, do tieňa, na slnko. Ako vybrať tie správne a ako sa o ne správne starať?

Sadíme planty

Dnešná téma bude veľmi aktuálna, a to planty. Čo je to, kedy a ako ich sadiť, aké vybrať? Ak neviete, tak sa poďme nato spolu mrknúť.

Starostlivosť o trávnik po zime

Spolu s ostatnými časťami záhrady nastáva čas už aj na trávnik. Ako sa oň postarať po zime? Čo robiť s poškodenými časťami? Čím hnojiť? Všetko sa dočítate v nasledujúcom blogu :)

Vysievame a sadíme v marci

Čo sa vysieva v marci, čo robiť ak vás po výsadbe prekvapí ešte zima a mráz, alebo čo s osivami po expirácii? Neviete? Dozviete sa v novom článku 😊

Vysievame a sadíme

Do nového roka začínam s článkom o osivách, sadbe a plantách. Viete aký je medzi nimi rozdiel? Chceli by ste si dopestovať doma nejakú zeleninu, či už máte k dispozícii iba balkón, terasu alebo rovno záhradu? Prezradím vám základné tipy a triky nato, akú zeleninu kde a kedy pestovať, aby sa vám to podarilo aj vo vašich podmienkach😊

Máte otázku?

Máte otázku?